Siin me oleme – Kalgoorlie

Alustame siis algusest – elame nüüd Kalgoorlie linnas, täpsemalt Boulder’i linnaosas, Lääne-Austraalias. Perthist oleme 600 km kaugusel sisemaal ning Esperance jääb meist 400 km kaugusele lõunasse. Kalgoorlie on tuntud kõige rohkem oma kaevanduste poolest, neist suurim ja tuntuim on kullakaevandus Super Pit (3,6km pikk; 1,6km lai; 512m sügav), mis oli 2016. aastani ühtlasi ka Austraalia suurim avatud kullakaevandus. Linn ise asutati 1893. aastal Coolgardie kullapalaviku ajal ning asetseb nn. “kuldse miili” lähedal.

20170210_122701

Näete neid täpikesi seal all, need on rekkad!

Kaevandusi on siinses piirkonnas palju, muutes Kalgoorlie üheks suureks tööliste keskuseks, mida näeb ka linnapildis – rekkad, kastiautod ning punase tolmuga kaetud maasturid, kus sees on erkkollastes või -oranžides riietes töölised. Kalgoorlies elab üle 33,000 inimese, kellest ilmselt suurema osa moodustavad mehed. Siinsed pubid on vist ühed viimased Austraalias, kus leiab igal nädalapäeval vähemalt mõnest neist eest skimpy-d. Skimpy näol on tegu baaridaamiga, kes serveerib kliente napis aluspesus või teinekord ka topless. Nende peamine eesmärk on lõbustada kaevandustes ja farmides töötavaid mehi. Üldiselt tulevad skimpy-d Kalgoorliesse Perthist nädalaks ajaks, töötavad iga päev ning nädala pärast vahetub baaridaam uue vastu. Tean, et osad skimpy-d reisivadki mööda Lääne-Austraalia maakohti ning teevad igal õhtul uue vahetuse uues pubis. Nelja tunnise vahetuse eest on nende stardipalk $1000, millele võib lisanduda viis korda suurem tasu jootrahade näol. Meie pubis siin õnneks neid ei ole, kuna oleme üks lastesõbralikemaid pubisid siin ja keskendume peamiselt bistroo poolele. Isiklikult mulle see kogu värk ei istu, aga olen käinud korra siin ühes hästi hubases peresõbralikus restoranis, mille osana oli ka eraldatud spordibaar, kus skimpy tööl oli. Eks ma ise ilmselgelt külastaks seda kenamat poolt ja spordibaari koos meestega passima ei läheks, aga sealses kohas mind see korraldus ei häirinud. (Tegu on meie hotelli omaniku teise hotelliga Kalgoorlies.)

1415855510562_wps_2_meet_the_skimpies_girls_s

Skimpy-d tüüpiliste töölistega. Pilt Internetist.

Sellest lähtuvalt saate vast aimu, et Kalgoorlie on omamoodi Austraalia wild west ning aeg on siin mõneti seisma jäänud. 😀 Pubi leiab siit eest igal tänavanurgal, kus mitte ammu aega tagasi välkusid noad ja paukusid püstolid. Ja ma ei räägi siin sadade aastate tagusest ajast… Kalgoorlie sai kuulsust juurde mõned aastad tagasi sarjaga “Kalgoorlie Cops” ehk “Kalgoorlie Võmmid”. Seal võis näha päris karmi ööelu ja probleeme, mis nüüdseks enam nii hullud ei pidanud olema. Oma rolli mängivad siin ka uued seadused, mis ei luba shotte serveerida ning mille tõttu ei saa enam pubid kella seitsmeni hommikul avatud olla.

Kui ma sellel teemal juba kirjutan, siis ei saa märkimata jätta linna suuri sotsiaalseid probleeme Austraalia pärismaalaste ehk aborigeenidega. Viimased 12 kuu jooksul on probleemid selles vallas kasvama hakanud, kuna nende kommuune on hakatud sulgema, mis tähendab, et nad leiavad tee Kalgoorliesse. Siinkohal on raske mitte kõlada rassistina, kuid kahjuks ei ole tegu traditsionaalsete pärismaalastega, vaid pigem selle osaga, kes kuritarvitavad alkoholi, narkootikume ning nuusutavad nurga taga liimi. Nad saavad valitsuselt abirahasid, mis kiirelt alkoholipoes hakkama pannakse ning kui raha otsa saab, siis hakatakse varastama. Elukohti neil pole ning kuna linn on enamikele parkidele kõrged traataiad ümber ehitanud (et nad seal öösiti ei laamendaks), siis ei jäägi neil muud üle, kui tänavatel ringi tuiata. Pubisse nad siin õnneks ei kipu, kuid meie alkoholipood jääb neile üsna tihti ette. Nii oleme oma nädala aja jooksul juba näinud pealt üht väikest mässu (kus olid näiteks labidad mängus) ja oleme otse teolt tabanud varga, kes teist korda ühe päeva jooksul proovis alkoholi varastada. Varga tabamise ajal polnud me isegi tegelikult tööl, vaid jalutasime tagasi koju, kui märkasime üht autot veidi eemal uks lahti ootamas, samal ajal jooksis üks neist poodi, haaras 10-paki ja üritas autosse tagasi joosta. Tema kahjuks olime me jõudnud juba tema teele ette joosta ning saime tal kratist kinni. Kaasosalised kihutasid muidugi minema ja meie jäime politseid ootama, kes ta lõpuks endaga kaasa viisid, kuna tal oli ka vahistamisorder.

Kui nüüd need probleemsed teemad kõrvale jätta, siis ei jõua ma ära korrutada, kui hea on tegelikult tagasi tsivilisatsioonis olla. Meil on toredad töökaaslased, hubane eluase ning kõik mugavused, mis “tavaeluga” kaasas käivad – saan iga kell üle tee postkontorisse jalutada, kui vaja või peale tööd minna elavat muusikat kuulama, seda ka ainult kahe sammu kaugusele. 🙂 Väikesed rõõmud, eksole. Oma esimestel vabadel päevadel saime kokku oma sõpradega Esperancest, kes on samuti nüüd siia kolinud – nii tore oli näha tuttavaid nägusid! 🙂 Lisaks meeldib mulle ka see, et linn on üleüldiselt Austraalia mõistes vana ja igal pool leidub ajaloolisi maju, kust nüüd leiab erinevaid asutusi.

Mõned pildid meie tänavast:

Töö osas on kõik üsna sujuvalt läinud – meil on küll veidi töötajatega probleeme, kuna viimase aasta jooksul on siit neli paari managere läbi käinud – aga vaikselt hakkab kõik paika loksuma ning elame kenasti sisse. Varasemate kogemustega võrreldes on siinne roll harjumatult “ülemuslik”, et polegi ette nähtud baaris seista ja õlut valada, vaid mina näiteks alustan päeva üldse umbes 9 ajal hommikul, kui loen kõik kassad ja rahad üle ning tegelen paberimajandusega. Päeva jooksul korraldame oma töötunnid ise, seega on saanud tavaks, et oleme lõuna ajal olemas, juhuks kui on abikäsi vaja ning pärastlõunaks tuleme oma korterisse puhkama. Õhtusöögi ajaks lähme tagasi alla ning päeva lõpus sulgeme kogu kompleksi. Enamasti oleme peale 21.00 juba lõpetanud. Kolmapäevad ja neljapäevad on meie nädalavahetus, mil ma käin hommikuti siiski rahasid tegemas, kuid saab korraldada ka nii, et teen kõik reedel järgi. Siiani olen ikkagi käinud ja need kähku ära teinud, et siis reedel hunnikut kohe ees ootamas poleks. Aga samas kui tahame näiteks kuhugi ära sõita oma vabadel päevadel, siis on see täiesti võimalik.
Pildid pubist:

Categories: Austraalia, Boulder, Esperance, Kalgoorlie, kolimine, Lääne-Austraalia | Sildid: , | 3 kommentaari

Navigeerimine

3 thoughts on “Siin me oleme – Kalgoorlie

  1. Kas kaevandused on siiani vaid kulla omad? Mida Sa oled veel täheldanud, mida Austraalias palju kaevandatakse?

    • sirliaustraalias

      Kuld on siinses piirkonnas peamine – sellest ka piirkonna nimetus Goldfields. Kaevandatakse ka muud, näiteks Austraalia on maailma suurim kivisöe eksportija. Lisaks veel rauamaaki, pliid, tsinki kui ka teemante, uraani ja alumiiniumi.

      Queenslandis, Mt. Isa linnas, kus Wilsoni sidurit parandada lasime, seal kaevandatakse peamiselt vaske ja hõbedat näiteks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: