Jõulutraditsioonid

Kuna jõuluteema tuleb praegu sisse nii uksest kui aknast, siis otsustasin kirjutada täpsemalt mõnedest pühadetraditsioonidest Austraalias. Täna hommikul oli kohe eriti mõnus äratus jõululaulude saatel. 🙂 Nimelt leiab täna õhtul City pargis aset jõululaulude kontsert (link siin), kuhu ma küll töökohustuste tõttu minna ei saa, kuid see-eest sain kodus osa nende soundcheck’ist.

Esmalt miski, mis hotellitööga seoses silma jäi, pole küll otseselt jõuludega seotud, aga pigem aastaajaga. Nagu ikka saab suve algusega kooliaasta läbi ja seda ka siin. Erinevalt lõpuaktustele, kus vanemad ja sugulased-sõbrad lilledega õnnitlema tulevad, toimuvad siin keskkooli lõpetajatele hoopis leavers’ dinner’id (ehk lahkujate õhtusöögid). Meie hotellis toimuvad praegu päris mitmed sellised üritused, kus siis lõpetajad kas busside või oma autodega hotelli ette sõidavad ja siis oma uhketes kleitides mööda punast vaipa sisse kõnnivad. Edasi suundutakse koos õpetajatega uhkele õhtusöögile, kus võib esineda bänd või DJ ning õhtu lõppeb kusagil 23:00 ajal. Vanemad ja sõbrad õhtusöögil ei osale, nende roll on vaid sisse suundumise ajal, kui tehakse pilte jms.

Päkapikud siin muidugi ei käi, aga advendikalendrid on samamoodi müügil igal pool nagu Eestiski. Küll pannakse üles jõulusokk, kuhu Christmas Day (25.detsembri) hommikul jäetakse soki omaniku lemmikkommid. Poes võib leida juba soki kujuga kommikotte, mis sinna täpselt sisse mahuvad.

christmas-stocking-fillers1

Jõulud on siin 25. detsembril ehk Christmas Day-l ja teine riigipüha on 26.detsember ehk Boxing Day. 24.detsember on siin täiesti tavaline tööpäev, ainsa erinevusega, et päeva kutsutakse Christmas Eve‘ks ja inimestel on kombeks sel õhtul välja pidutsema minna. 25-s veedetakse tradistiooniliselt peredega või ka sõpradega ning enamasti veedetakse see värskes õhus grillides. See on ka ainus päev, mil enamus pubidest, söögikohtadest ja poodidest kinni on. Meil hotellis näiteks korraldatakse aga Christmas Day buffee lõuna, mis maksab $99 ja kõik 300 kohta oleme juba välja müünud. Boxing Day on aasta suurim šopingupäev, kuna poodides on siis massiivsed allahindlused. Tihti minnakse sel õhtul jälle välja.

979972

Kaunistused on suhteliselt samad, mis igal pool mujalgi, aga üks asi, mida ma Eestis märganud pole, on bon bon-id või Christmas cracker’id. Tegu on selliste suurte kommide kujuliste kaunistustega, mis pannakse jõululauale ning mida siis kaks inimest erinevatest otstest tõmbavad ja ühele jääb väike ots ning teisele suurem osa, koos sees leiduva kingitusega. Tõmbamise hetkel käib väike pauk. Kommi sees on tavaliselt kas mingi nali või ütlus, tihti ka mõni väike naljakink – paberist kroon, väike kamm vms.

Söökidest on populaarsed jõulusink või ka kalkun. Kui tegu on aiapeoga, siis visatakse BBQ peale kindlasti krevetid. (Mitte segi ajada – BBQ ei ole grill, vaid lihtsalt kuum plaat. Meile tuntud söegrill siin väga populaarne pole. Väikeseid “UFOsid” võib küll poest leida, aga need on tavaliselt imeväikesed.) Piparkoogid on siin esindatud küll, aga ma pole märganud, et nad nii suurt osa omaksid jõulutraditsioonides, kui meil – just see koos küpsetamise ja kaunistamise osa. Magusast on esindatud kindlasti Pavlova kook ja erinevad jõulupudingud.

Hakkasin mõtlema, et okei meil on traditsioonile jõuluroog ikka seapraad ja hapukapsas ja verivorst ja sült, aga mis meil see jõulumagustoit on?

Mis veel? Ahjaa, jõuluvana kodudes ei käi, vaid jätab kingid kuuse alla 24.detsembri öösel  ja võtab talle jäetud küpsisest ampsu ning rüüpab lonksu piima. Põhjapõder ampsab talle jäetud porgandit. 🙂 Küll võib Jõuluvana kohata kogu detsembri vältel erinevates kohtades lastega pilte tegemas – poodides, isegi apteekides, erinevatel üritustel ja söögikohtades.

ic_6d54735ce0edb3f2c6f7e5b4818cf778

Saigi vist kõik kirja, millest rääkida tahtsin. 🙂 Ma veetsin terve eilse päeva pliidi ees ja küpsetasin piparkooke, mida töökaaslastele kinkida. Lisaks tegin esimese leivaküpsetamise katsetuse, mis läks kergelt öeldes aia taha. 🙂 Tulemuseks oli kaks rasket ja taignast plönni, mille koorik oli isegi söödav ja leiva maitsega, aga kahjuks ülejäänud leib söömiseks ei kõlvanud. Eks proovin millalgi uuesti. 🙂

Categories: Austraalia | Sildid: , | 1 kommentaar

Navigeerimine

One thought on “Jõulutraditsioonid

  1. Kõht läheb tühjaks, kuigi ma just sõin.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: