Pangakaardindus

Üldiselt on Austraalia väga sularaha keskne, mis siia riiki saabudes oli veidi harjumatu, kuid nüüd ei kujutaks teisti ettegi. Samas on üllatuslikul kombel väga arenenud kaardimaksesüsteem. Vähemalt viimased aasta aega või isegi juba kauem eksisteerib selline maksevõimalus nagu PayPass (MasterCard) või payWave (Visa). Süsteem on lihtne, ainult viibuta (ingl. k. tap) oma pangakaarti makseterminali ekraani ees ja ilma PIN koodi sisestamata läheb makse läbi. Seda alla $100 maksete puhul. Üle $100 puhul võid ikka ainult tap-ida, kuid siis pead PIN-i ka sisestama.

Commonwealth panga klient olles ja vastavat rakendust omades, on võimalik kaardi asemel suisa oma nutitelefoni viibutada ja poes maksta, seega pole enam muret, kui rahakott koju ununeb. Sama rakendusega saab ka ilma pangakaardita automaadist raha välja võtta.

Muidugi kaasneb sellega suur turvarisk, kui kaart peaks ära kaduma/varastatama, aga kõik pangad väidavad kui ühest suust, et sellisel juhul kompenseerivad nad kõik kahjud. Ja kahjuks või õnneks pole võimalik sellest teenusest lahti saada, enamik kaartidel on vastav märge kohe peal.

Ma isiklikult leian, et hea ja mugav. Kas Eestis ka midagi taolist juba on?

Categories: Austraalia | 2 kommentaari

Navigeerimine

2 thoughts on “Pangakaardindus

 1. Elvis

  EMTi poisid testivad praegu neid NFC-makseid, et saaks nutifoni sedasi pangakaardi asemel kasutada. Aga summaks esialgu mainiti meil 10€ ja üle selle nõuab pin-i. Küllap saab kuskil neid limiite ka muuta. Tavakasutajani peaks järgmisel aastal see jõudma.

  Tundub tõesti mugav asi olema. Kui rahakoti koju jätad/unustad. Ja kui pangast kaarti üdse mitte tellida, saab kokku hoida hooldustasust.
  Aga kuidas see täpsemalt on, peab mobiilne nett sees olema ja pead kuskile äppi ka sisse logima… nagu tavaks on? Siis ikkagi ei ole see odavam/mugavam/kiirem kaardimaksest.

  • sirliniidas

   Kaarti pead kahjuks ikka omama, muidu ei saa rakendust aktiveerida, kuna see otseselt kaardi, mitte kontoga seotud. Ja mobiilne Internet peab ilmselt sees olema jah, et rakendust kasutada (siin on see telefonilepinguga nii ehk naa kaasas, oled koguaeg ühendatud). Seega selles suhtes on Sul õigus. Ma isiklikult ei kasuta seda app-i maksmiseks kunagi, käsi lihtsalt ei tõuse kaardi asemel telefoni viibutama.

   PayPass-i kasutan aga koguaeg, isegi üle $100 maksete puhul, kuna ajakulu on palju väiksem, kui udida seda kaarti sinna ja siis tuleb veel konto valida, kust raha maha läheb (Cheque, Savings või Credit) ja siis saad alles PIN-i sisestada. Tap-ides pean ainult PIN-i panema ja korras.

   Aga huvitav näha, kuhu tehnoloogia areneb ja kas/kui laisaks inimesed muutuvad. 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: