What does the fox say? & viisa

Möödunud nädalal sõitsime ühel päeval Esperance’i peatänaval ning märkasin loomakliiniku autot ühe rõivapoe ees ja veterinaare puuride ja rihmadega ringi jooksmas. Kogu tegevus tundus kuidagi imelik, aga ei näinud millega tegu. Paar päeva hiljem lugesin kohalikust lehest, et tegu oli õnnetu rebasega, kes oli hommikust saadik vigastatuna linnavahel ringi jooksnud ja lõpetas oma teekonna kurvalt tolles poes, mis pidi oma uksed pärastlõunaks sulgema, et verine segadus ära koristada. Täpsemalt saab lugeda siit.

Lehte sirvides avastasin, et Esperance’l on nüüd linna tutvustav reklaam, mida nii Internetis kui ka televisioonis levitama hakatakse. Olin päris õhinal, et vägev värk, kuid kahjuks pidin reklaamis pettuma. Tore klipp, aga minu arvates liiga lühike ja linnaga pole midagi pistmist (reklaamis kajastatud Lucky Bay rand asub Esperance’st ca 60km kaugusel asuvas Cape Le Grand rahvuspargis). Artiklit saab lugeda siit.

Olen seda varasemalt maininud, aga pole väga põhjalikult seletanud, mis saab siis, kui minu teise aasta Working Holiday viisa läbi saab.

Paljud on kindlasti kursis, et austraallasega suhtes olles on võimalik taodelda de facto partnerviisat, mis lubab Austraaliasse jääda esialgu 2 aastaks ajutise residentsuse staatusega ning peale seda alalise elanikuna, kui suhe endiselt toimiv on ning hiljem on võimalik kodakondsust taodelda. Viisa taotlemine on üsnagi kulukas (hind algab $4000, kuid võib küündida kuni $10 000 kogu paberimajanduse, arstlike läbivaatuste ja immigratsiooniagentide tasudega) ja viisa saamine võtab keskmiselt aasta kui mitte rohkem (muidugi on inimesi, kes on vaid 6 kuud pidanud ootama).

Olles suhtes uusmeremaalasega on olukord sisuliselt sama, väikeste erinevustega. Viisa enda maksumus on $325, sinna juurde dokumentide kulutused, arstlikud läbivaatused jms, mis kokku peaks jääma ca kolme-neljasaja dollari kanti ehk kokku on viisa maksumus tavaliselt $600-800. Viisa väljastatakse viieks aastaks ja staatus selle saamisel on temporary resident ehk ajutine elanik. Kaob ära aga limiit, et ühe tööandja juures võib töötada vaid 6 kuud nagu seda on Working Holiday viisaga ning on võimalik liituda kohaliku haigekassasüsteemiga Medicare, mida ma hetkel teha ei saa. Viie aasta möödudes on võimalik viisat pikendada veel viieks aastaks. (Edaspidi on erinevaid võimalusi, kuidas toimida, et saada alaline elamisluba või kodakondsus, aga üks samm korraga esialgu. :))

Kiwi partneriga viisa taotlemine on paras peavalu aga õnneks mitte nii keeruline, kui seda on Austraalia de facto oma. On vaja esitada palju igasuguseid dokumente ja täita hunnikutes avaldusi, mis tähendab pidevat postkontoris, politseijaoskonnas ja raamatukogus käimist, et õiged paberid prinditud-skännitud-kopeeritud saaks ning vajalikud sertifikaadid ja tunnistused olemas oleks. Mul on hetkel kõik vajalikud asjad olemas, olen vaid paari viimase dokumendi ootel, mis varsti postiga kohal peaks olema.

Lisaks on vaja esitada tõestusmaterjali, et suhe on aus ja kestev ning kooselu on kestnud vähemalt 12 kuud (kiwi omal oli vist isegi vaid 6 kuud, hetkel täpselt ei mäleta ja tingimused muutuvad tihti). Tõenditeks sobivad ühised pangakonto väljavõtted, arved mõlemi nimel, ühisvara, kutsed jms, mis tõestab, et eksisteerib partnerlussuhe. Jällegi, meil kõik vajalik olemas, pean ainult korralikult kausta panema paberid.

Viimane osa viisa taotlemisest on arstlik kontroll.  Lisaks kopsuröntgenile tuleb läbida üldine läbivaatus, kus mõõdetakse vererõhku, võetakse uriiniproov jms. Meil on ilmselt järgmisel nädalal Perth’i asja, seega teen seal olles oma medicali ära, kuna Esperance’s pole immigratsiooniameti poolt tunnustatud kliinikut.

Kui medical tehtud, jääb üle end kokku võtta ja kogu paberimajandus ära täita, organiseerida ja kausta panna ning immigratsiooniametisse postiga saata. Väidetavalt võtab läbivaatamine 2-3 kuud. Proovin juunikuu jooksul kõik korda saada ja avalduse ära saata. Minu working holiday viisa saab läbi septembri keskel. Kui ma enne seda vastust ei saa, lähen automaatselt Bridging A viisa peale, mis on sisuliselt olemasoleva viisa pikendus (kaob aga töötamise 6 kuuline limiit!) kuniks vastus partnerviisa kohta käes. Proovisin pika ja keerulise jutu veidi lühemalt ja inimkeeli edasi anda. 😀

Töömaastikul toimuv on nagu karussell hetkel, kõik päevad on nii erinevad – ühel hetkel oleme valmis kohe Esperance’st jalga laskma; järgmisel aga tundub, et kõik toimib just siin. Hetkel on nii palju kindel, et Isaac on seal kolimisfirmas nn asendusmees – kui vaja abikäsi, helistatakse eelmisel õhtul, et homseks on tööd. Sel nädalal käis ta tööl kahel päeval ja järgmisel nädalal võib tööd olla 2-3 päevaks. Mina olen kodune kokk-kondiiter-keevitaja ja personaalne assistent, kelle ülesandeks on kõik paberimajandus korras hoida ja tööportaale läbi kammida. 😀 Hoian teid asjade käiguga kursis! 😉

Categories: Esperance | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: